TGG İnşaat ve Turizm Tic. A.Ş.
TGG İnşaat ve Turizm Tic. A.Ş.
Tel: +90 (212) 223 93 11
Fax: +90 (212) 223 92 15

Ebru Gülcü Tüzün İle Söyleşi

image

Country Life Dergisi, Mart 2011

Sizi kısaca tanıyalım, kendinizden bahseder misiniz?

İlk ve orta kısmı TED Ankara Koleji’nde, liseyi İngiltere’de okudum. Üniversiteyi University College London ve ODTÜ’nün bilgisayar bölümlerinde tamamlayıp, MBA’i Bilkent’te yaptım. HEV’de 3. ve 6. Sınıfta okuyan iki oğlum var. Eşim bankacı, üniversite ve master’dan sınıf arkadaşım.

Çalışma hayatınıza nerede başladınız?

Ebru Gülcü Tüzün

Management Trainee eğitimi ile İnterbank’ta başladım ve kısa bir süre bankacılık yaptım. Daha sonra sırasıyla Capitol Alışveriş Merkezi’nde yönetici olarak, Benkar’da Advantage kartın lansmanında, Proximity direct marketing ajansında çalıştım. Çocuklarım olduğunda bir süre çalışma hayatına ara verdim. 2005 yılından itibaren aile şirketimiz olan TGG’de yönetim kurulunda görev aldım. Şirket bünyesinde 2009’a kadar organik tarımla uğraştım. İstanbul Uskumruköy’de 77 dönüm arazide sertifikalı meyve, sebze, süt, yumurta ve yan ürünlerini üretip, marketlere, ekolojik pazarlarda ve evlere siparişle satış yaptım. İki yıl önce şirketin organik tarım çalışmalarını erteleme kararından sonra faaliyetlerimi turizm ve işletmeciliğe kaydırdım.

Göktürk’te TGG’nin faaliyetlerini anlatır mısınız?

Babam Tuncer Gülcü Mesa’nın eski büyük ortaklarından. Otuz yıldan uzun bir süre Mesa şirketler topluluğuna dahil şirketlerde başkan ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. 2005’te Mesa’dan ayrılıp TGG A.Ş.’nı kurdu. Ayrılırken Mesa’dan devraldığı gayrimekullerden ikisi Göktürk’te bulunuyor. Bunlardan arsa olanında Doğa Gayrimenkul ile Doğa Country projesini hayata geçirdik. Mesa Studio Plaza’nın ise maliki olarak, kiralama ve işletmesini sürdürüyoruz.

Gelecekle ilgili planlarınız nedir?

Şu sıralarda önceliğim Mesa Studio Plaza’yı Göktürk ve Kemerburgaz’daki ailelerin mümkün olduğu kadar günlük ihtiyaçlarına cevap verebilecek, aynı zamanda da keyifle zaman geçirecekleri bir merkez haline getirmek. Göktürk’te arsa teminindeki zorluklar nedeniyle şirketimizin inşaat projeleri şu anda Zekeriyaköy ağırlıklı devam ediyor. Ayrıca Altınoluk’ta deniz kenarında devremülk tarzında satışa sunacağımız büyük bir termal tatil köyü projemiz var.Ancak önceliklerim arasında organik tarım yerini koruyor. İleriki yıllarda organik tarımı büyük çapta yapmayı planlıyorum, ve bu sektörü elimden geldiğince desteklemeyedevam edeceğim. Verimli tarım alanlarını ve yerli tohumu korumak adına bir vakıfkurma arzum var. Bu alanda Mesa Stüdyo Plaza’da da bazı faaliyetlere yer vermeyi umuyorum.

Geçmiş yıllarla kıyaslandığında Göktürk ve Kemerburgaz’ın gelişimi için ne söylersiniz?

Yaklaşık 5 senedir Göktürk’te oturuyorum. Yeşile, doğaya, doğallığa aşığım. Temiz hava, basit hayat, sıcak komşu ilişkileri, kolay zaman yönetimi, çocuklarıma açık havada oyun oynama imkanı gibi hedeflerle buraya taşındık. İlk taşındığımızda yollar çok bozuktu, kamyonlar Göktürk’ün ortasından geçiyordu, toz içindeydik. Yani tam köy halinden çıkıp, gelişmeye başladığı geçiş dönemi. Projeler bahçeli, çocuklar için oyun alanları, aktivite alanları vardı. Nüfus azdı, trafik yoktu, toz problemi hariç hava daha temizdi. Herhalde ben Göktürk’ün o eski country havasında takıldım kaldım. Şimdiki yoğunluğa, sıkışıklığa, yeni yapılan binaların yeşil alan bırakmamacasına birbirine yapışmasına, arabaları park edecek yer bulamamaya, şehir içinde görmeye alışık olduğumuz rant için yapılan kötü yapılaşmaya alışamadım. Göktürk’ün daha düzenli, planlı ve nezih, eski dokusuna uygun, kasaba havasında gelişmesini isterdim. Bununla beraber bizlere her geçen gün sunulan hizmetler, markalar sevindirici. Hastane, dişçi, pastane, sinema, restoranlar birbiri ardına açılıyor. Fakat her açılan işyeri karlı olmuyor. Göktürk halkı hala eğlence, tekstil ve ayakkabı alışverişi için şehre gidiyor. Sanırım komsularımız buradaki yavaş hayata şehre giderek bir renk katıyor, sonra yine yaşamak için bu sakinliğe dönüyor.

Mesa Stüdyo Plaza’daki projelerinizden bahseder misiniz?

Mesa Stüdyo Plaza’nın Göktürk ve Kemerburgaz’daki komsularımızın bir buluşma noktası olmasını istiyoruz. Bu amaçla sektörün önde gelen isimlerinden Şükrü Aslanyürek (RV - Retail Vision) ile birlikte focus group çalışmalarını planladık. Çalışmalarımızda 8-10 kişilik hanım gruplarıyla sohbet etmek çok keyifli ve eğiticiydi. Bu çalışmalar bittiğinde bölgedeki ailelerin profilini, alışkanlıklarını ve ihtiyaçlarını tespit edip, Plaza’nın ürün/dükkan karmasını yeniden belirleyeceğiz. Bu doğrultuda mevcut ve yeni kiracılarımızla bir güç birliği oluşturacağız, buna paralel olarak iç ve dış mekanlarda yenileme çalışmalarına başlayacağız. İstanbul Caddesi üzerindeki konumu, önünde yeterli sayıda açık, bodrum katında da yaklaşık yüz araçlık kapalı otoparkı bulunması, birinci katındaki büyük terasları Plaza’mızın avantajları. Yapmakta olduğumuz çalışmalar sonucunda Plaza’nın Göktürk’teki komşularımızın benimsediği, beğendiği bir merkez olacağını ümit ediyoruz.

Son olarak ilave etmek isteyeceğiniz fikir veya öneriniz...

Bölgede yaşayan komşularımızın mümkün olduğu kadar alışverişlerini bölge içinde yapmaya çalışarak, bizlere kaliteli mal ve hizmet arzı gayreti içindeki yatırımcıları teşvik etmelerini, cesaretlendirmelerini diliyorum. Teşekkür ederim.

Faaliyetlerimiz

Gayrimenkul Geliştirme
İşletmecilik
Projelerimiz Hakkında Bilgi İçin
Telefon:
(212) 322 33 20
(532) 746 32 93


E-Posta:
tgg@tgg.com.tr